Vláda ve středu 16. října rozhodla v rozporu s doporučením ČKAIT, jakožto nejsilnější profesní organizací ve stavebnictví, i navzdory doporučením většiny dalších profesních uskupení. Vláda vůbec neprojednávala Komorový návrh duálního systému, podle nějž by Portál stavebníka byl přípustný jako variantní řešení vedle jiných digitálních způsobů podání, například datovou schránkou, které se bez problémů používaly i do 30. 6. 2024 a které se od 1. 7. staly účinností nového stavebního zákona neakceptovatelné. Vláda dále odmítla řešení formou tzv. širokého bypassu podle Návrhu II, který existující nedostatky Portálu stavebníka řešil vypnutím všech nových systémů a návratem ke stavu před 1. červencem 2024. Vláda zvolila z pohledu stavebníků i stavbařů nejméně vhodné řešení tzv. částečného bypassu podle Návrhu I, který řeší pouze problémy úředníků stavebních úřadů, kteří mohou se zpětnou účinností od 1.7.2024 fungovat duálně a používat i vlastní digitální nástroje. Naopak stavebníci a projektanti jsou hozeni přes palubu. Ti musí i nadále nahrávat projektovou dokumentaci pouze prostřednictvím problematicky fungujícího Portálu stavebníka do centrální Evidence elektronických dokumentací, odkud si ji mají do svých jiných systémů brát jak stavební úřady, tak i dotčené orgány. Situace je naprosto nepochopitelná. Stavebníci jsou tímto rozhodnutím nuceni další tři roky používat Portál stavebníka, jehož funkcionality se nebudou rozvíjet, i přesto, že jsou mnohdy v rozporu s požadavky stavebního zákona. Kompletní znění tiskového prohlášení ČKAIT k přijetí tzv. částečného bypassu bude rozesláno všem ministrům, poslancům a senátorům.
Pro částečný tzv. bypass digitalizace stavebního řízení, který řeší pouze problémy stavebních úřadů, dotčených orgánů a územního plánování (Návrh I), rozhodla na svém středečním jednání vláda ČR. Údajně se tak stalo na základě analýzy reálného stavu digitalizace, nepřihlédla však k doporučením většiny profesních organizací činných ve stavebnictví. Vládní preference totiž znamená, že stavebníci budou muset i nadále prostřednictvím Portálu stavebníka nahrávat projektovou dokumentaci do centrální Evidence elektronických dokumentací, odkud si ji mají do svých jiných systémů brát jak stavební úřady, tak i dotčené orgány.
Vláda rozhodla v rozporu s doporučením České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), jakožto nejsilnější profesní organizací ve stavebnictví, i navzdory doporučením většiny dalších profesních uskupení.
Vláda odmítla řešení formou tzv. širokého bypassu podle Návrhu II, který existující nedostatky Portálu stavebníka řešil vypnutím všech nových systémů a návratem ke stavu před 1. červencem 2024.
Vláda ani neprojednala návrh duálního systému, s nímž přišla ČKAIT, kdy by Portál stavebníka byl přípustný jako variantní řešení vedle jiných digitálních způsobů podání, například datovou schránkou, které se bez problémů používaly i do 30. 6. 2024 a které se od 1. 7. staly účinností nového stavebního zákona neakceptovatelné.
„ČKAIT opakovaně zdůrazňuje, že nechce návrat tištěných výkresů, ale chceme mít alternativu k podávání přes Evidenci elektronických dokumentací. Pokud bude Portál stavebníka a Evidence elektronických dokumentací fungovat, tak se bude využívat. Když nebude, což je současný stav, který bohužel potrvá ještě velmi dlouho, budeme mít možnost zaslat projektovou dokumentaci i jinou digitální formou, například přes datovou schránku. V obou případech je formát digitálního výstupu stejný, jen je doručen jinou formou,“ upřesňuje Ing. František Konečný Ph.D., místopředseda ČKAIT.
Rozhodnutí vlády je z pohledu Inženýrské komory těžko pochopitelné, neboť současné problémy stavebnictví řeší jen marginálně a nadále ohrožuje plynulost povolovacího řízení staveb!
Prohlášení, která zazněla po jednání vlády na tiskové konferenci, si navíc vzájemně protiřečí. Na jedné straně vláda připouští, že nové digitální systémy stavebního řízení jsou minimálně v 25 případech v rozporu s novým stavebním zákonem. Upozorňuje, že ministerstvo pro místní rozvoj ani Digitální a informační agentura ČR nemají k dispozici dokumentaci těchto systémů, že zadání v podstatě neexistovalo a zadávací řízení v některých případech probíhalo v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Tím vláda zdůvodňuje své rozhodnutí systémy dále nerozvíjet a neopravovat, ale připravit nové zadání a vysoutěžit nové systémy.
Na straně druhé táž vláda zakazuje stavebníkům používat před 1. 7. 2024 fungující digitální způsob podání datovými schránkami či jiným elektronickým nástrojem a nutí stavebníky, aby výhradně používali pouze problematicky fungující Portál stavebníka a centrální úložiště dokumentací, které navíc nehodlá rozvíjet a opravovat! A to nejméně dalších 32 až 38 měsíců! Tak dlouho totiž má trvat, než bude vysoutěžený a vytvořený zcela nový systém.
Komora přitom už v červenci definovala osm zásadních nedostatků Portálu stavebníka, které dodnes nebyly odstraněny a komplikují stavebníkům a autorizovaným osobám projednávání povolení stavebního záměru či kolaudace. V současnosti trápí stavebníky a jejich pověřené zástupce nejvíce zejména:
- Problémy s nahráváním projektové dokumentace na centrální úložiště: někdy nelze nahrát vůbec, někdy se část dokumentace “ztratí“, mnohým nelze nahrát upravená verze dříve nahrané dokumentace.
- Způsob přihlašování pouze přes identitu občana znemožňuje pokračovat v práci větším kancelářím v případě nemoci, dovolené či ukončení pracovního poměru toho zaměstnance, který podal žádost.
- Portál stavebníka není propojen s databázi autorizovaných osob.
- Problematická komunikace s dotčenými orgány.
- Chybějící přechodné období při zavádění Portálu stavebníka.
Přesto je nový ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek přesvědčen, že je Portál stavebníka je plně prostupný a elektronické úložiště funkční.
Paradoxní je to, že Portál stavebníka, který byl dle pravomocného rozhodnutí ÚOHS zadán v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, má fungovat i nadále. Naopak Informační sytém stavebního řízení (ISSŘ), na který nebyl u ÚOHS podán řádný podnět, je vypnut a odstaven z provozu stavebních úřadů. Vláda se rozhodla řešit pouze problémy úředníků stavebních úřadů. Problémy stavebníků a autorizovaných osob, kterých je násobně více a které ovlivňují celé odvětví stavebnictví, jsou pro Vládu zjevně nepodstatné, neboť je zcela přehlíží.
ČKAIT proto nadále vyslovuje zásadní nesouhlas s přijetím Návrhu I. Za ideální by však Komora považovala, aby se Vláda rozhodla seriózně prodiskutovat a akceptovat původní doporučení ČKAIT. Toto třetí řešení navrhované stavebními odborníky by znamenalo ponechat v přechodném období v provozu Portál stavebníka a zároveň umožnit podání žádosti a projektové dokumentace i jinou fungující elektronickou cestou, tedy například datovými schránkami.
Akceptace Návrhu I znamená jen prohloubení současné paralýzy celého stavebnictví. S tímto názorem se Inženýrská komora obrátí i na všechny členky a členy Poslanecké sněmovny i Senátu Parlamentu ČR.
Přímý podíl stavebnictví na hrubé přidané hodnotě (HPH) celé ekonomiky se dlouhodobě pohybuje mezi 5 % až 7 %. Význam stavebnictví v rámci ekonomiky lze charakterizovat rovněž podle zaměstnanosti v tomto odvětví. Z celkového počtu 5 437 mil. zaměstnaných osob v národním hospodářství připadalo v roce 2022 na sekci stavebnictví 417 tis. osob včetně podnikatelů, což představuje 7,67 % na celku.
Nepřímý vliv na celou českou ekonomiku je však mnohem zásadnější. Co se stane, když stavebníci budou na tři roky odkázáni na poměrně nefunkční povolovací systém? Kdo bude realizovat nové stavby a opravovat ty stávající? Nezačnou si hledat stavbaři a stavitelé bezpečnější profesi s menší právní nejistotou?
Více informací:
https://www.ckait.cz/ckait-je-nutne-zastavit-zpomalovani…
https://zpravy.ckait.cz/…/otevreny-dopis-ministrovi…
https://zpravy.ckait.cz/…/jak-jsme-se-stali…
Zdroj: www.ckait.cz